İçeriğe geç

WSL Kullanırken Visual Studio Kod Eklentilerinin Çalışmaması

Herkese merhaba bu yazımda benimde yeni keşfettiğim, beni heyecanlandıran ve çok fazla işime yarayacağını düşündüğüm WSL (WSL2) ile ilgili yaşadığım bir sorun ve çözümünden bahsedeceğim. 
En kısa zamanda daha detaylı bir yazıyla ilk deneyimlerimi anlatacağım.

WSL nedir ? 
Öncelikle kısaca WSL’den bahsetmek istiyorum. WSL’in açılımı Windows Subsystem for Linux’tur. Basit olarak konuşursak sanal makine olmadan Linux terminalini Windows üzerinde kullanmanızı sağlamaktadır. WSL üzerinde direkt olarak Linux uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. WSL Linux kernelini Windows üzerinde çalıştırmak gibi bir şey. Bu yazı özelinde çok fazla detaya girmeyeceğim. Şimdi sorunumuza geçelim..

Visual Studio Code’da eklentilerin Çalışmaması

WSL üzerinde kurduğum server üzerinde geliştirmeler yapıyordum ama bir süre sonra VSC’un (visual studio code) windows üzerinde çalışırken yaptığı tamamlamaları yapmadığını. Kısacası baazı extensionların çalışmadığını fark ettim. Biraz araştırdıktan sonra windows’ta kurduğum eklentilerin WSL üzerinde çalışmadığını kullanmak için WSL için ayrıyetten kurmam gerektiği sonucuna vardım. Çözüm sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Remote VSC içinde eklentileri kurmak. Eklentiler sayfasına girdiğinizde localinizde kurulu olup remote’da kurulu olmayan eklentiler soluk bir şekilde geliyor. Eklenti içeriğine girdiğinizde de install in WSL butonu mevcut. O buton aracılığıyla kurulumunuzu yapıp geliştirmelerinize tam gaz devam edebilirsiniz… Faydalı olması dileğiyle… 

Kategori:Genel

Tek Yorum

  1. Çok faydalı olmuş, eline sağlık kardaşım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir